در نوروز به کودکانتان غر نزنید !

حضور در اجتماع، خواه ناخواه موجب تغییر در رفتار کودکان شما خواهد شد و این تغییر رفتار مشکلاتی برای والدین را به همراه خواهد داشت . در این مقاله توصیه هایی را برای والدین ارائه خواهیم داد تا با مشکلات و رفتارهای غیرقابل پیش بینی فرزاندانشان بهتر برخورد کنند .
ادامه ...

مزایا و معایب مهد کودک

امروزه توجه به امور آموزشی و پرورشی فرزندان از همان سنین کودکی اهمیت زیادی پیدا کرده است. طبیعتاً نقش مهدکودک به عنوان اولین نظام آموزشی ساختار یافته در این حوزه بسیار پر رنگ خواهد بود.
ادامه ...

بازی و آموزش از طریق نقاشی کودکان

نقاشی کودکان مانند تکلم نوعی اظهار بیان و عکس العمل است همان طوری که کودک نوپا کلماتی را بیان می کند و موضوعی را می فهماند نقاشی کودکان نیز زبان و بیان آنهااست.
ادامه ...

رشد کودک، تابعی از روابط عاطفی اوست

الگوی طبیعی رشد کودک در مراحل سنی مختلف، از اصول و قوانین مشخصی پیروی می کند، که با وجود تفاوت های فردی به طور مشترک در همه دیده می شود. دستیابی به این الگو کمک می کند، هنگامی که انحراف و یا اختلالی مشاهده شود، والدین با آگاهی از وظایف و مسئولیت هایشان برای اصلاح اقدام کنند .
ادامه ...

دیر راه افتادن کودک رابطه ای با بهره هوشی او ندارد!

یک کودک به محض آنکه از لحاظ رشدی آمادگی پیدا کند،شروع به راه رفتن می کند.در خصوص برخی ازکودکان این مرحله رشدی در 9 ماهگی و برای عده ای دیگر تا 18 ماهگی اتفاق میافتد.....
ادامه ...

تربیت کودک حرف شنو

داشتن فرزند سر به راه و حرف شنو یکی از آرزوهای تمامی پدر و مادرها است. اما کودکان گاهی از خواسته های والدین سرپیچی می کنند.نگران نباشید، با به کار گیری شیوه های صحیح فرزند پروری می توانید دلبند خود را بدون اعمال زور و خشونت که موجب آسیب های روحی در وی خواهد شد، به یک کودک حرف شنو تبدیل کنید.
ادامه ...

صبحانه ای کامل با غلات صبحانه و کورن فلکس

غلات صبحانه که در اصطلاح عامه کورن فلکس نیز نامیده میشود ،معمولا از یکی از دانه های اصلی مانند گندم، پرک ذرت، برنج، جو دوسر و یا جو درست شده اند.
ادامه ...

چرا از ورزش کودکان نباید غافل شد؟

در ورزش کودکان برنامه ریزی طوری باید صورت گیرد تا همه ابعاد وجود یک کودک را دربرگیرد.به عبارت بهتر ،همان قدر که جسم او را قوی و نیرومند می سازد فکر و روحیه اش را نیز سلامتی ببخشد. برنامه ورزشی باید مطابق سن هرکودک طرح ریزی شده و....
ادامه ...

تکنیک هایی برای کمک به انتخاب لباس کودک

لباسها بخشی از تصور انسان نسبت به خودش را تشكیل می دهند و همچنین بخشی از تصویری هستند كه انسان از خودش به دنیا نمایش می دهد
ادامه ...

چهار دست و پا رفتن کودک

رشد هر کودکی منحصر به خود اوست و هر کودک زمانی شروع به سینه خیز رفتن میکند که آمادگی داشته باشد
ادامه ...

خانواده گسسته یا پریشان

در این مقاله به دسته سوم از انواه خانواده اشاره خواهیم نمود. خانواده گسسته یا پریشان که اغلب اين خانواده ها بعلت اختلاف بين والدين ، معمولا به صورت قهر و آشتي به سر مي برند كه این مساله تاثير بسیار منفي روي كودكان مي گذارد.
ادامه ...

با پسرها اینگونه رفتار کنید - قسمت دوم

پسر خود را با حضور زنان قوی و باهوش همچون مادربزرگ، عمه، خاله، دوستان و حتی معلم ها احاطه کنید. وقتی پسرتان در طول رشد خود شاهد این باشد که زنان می توانند کارها بزرگی در زندگی انجام دهند و ....
ادامه ...

با پسرها اینگونه رفتار کنید - قسمت اول

به پسرتان بیاموزید که زورگویی و قلدری راه معقول و پسندیده‌ای برای رسیدن به خواسته‌ها نیست؛ بنابراین بهتر است برای حل مشکلاتش راه‌های منطقی و آرام را پیش گیرد تا محبوبیتش پیش اطرافیان بیشتر شود.
ادامه ...

مشکلات در خانواده نباید به صورت اسرار باقی بمانند!

بسیاری از والدین می خواهند فرزندشان از قرار گرفتن در معرض این مشکلات مصون باشد.فکرمی کنند او به اندازه کافی تحت فشارهای مربوط به سنش مانند فشار درس و مدرسه ، فشارهای رقابتهای ورزشی و مربیان قرار دارد و نمی خواهند بیش از این او را در معرض مشکلاتی قرار دهند
ادامه ...

خانواده سهل و آسان گير

خانواده ها از لحاظ شیوه تربیتی به 4 دسته تقسیم بندی میشوند....
ادامه ...

خوابیدن کودک در اتاق والدین آری یا نه!

الگوهای خواب کودکان متفاوت بوده و نیز در طول روند رشد تغییر میکند.برخی از والدین نوزاد خود را از 6 ماهگی تا یک سالگی در کنار خود نگاه میدارندو برخی...
ادامه ...

ترس از مدرسه و راهکارهای مقابله با آن

اضطراب جدایی در کودکان معمولاً در سنین 6- 36 ماهگی است که در بعضی مواقع تا روز اول شروع مدرسه ادامه پیدا می‌کند....
ادامه ...

انواع خانواده از لحاظ نوع تربیت

خانواده ها از لحاظ شیوه تربیتی به 4 دسته تقسیم میشوند ....
ادامه ...

گفت و گو رمز خانواده های موفق

گفت و گوی خوب ، بخشی از یک زندگی خانوادگی موفق است.اگر فرصتهای کافی وجود داشته باشد شما و فرزندتان حرفهای زیادی دارید که با هم بزنید.
ادامه ...

یادآوری بخش ضروری آموزش مسئولیت پذیری به کودک

همه والدین میخواهند فرزندانشان مسئولیت پذیر باشند.لازمه مسئولیت پذیری بلوغ، هوشیاری و وجدان اجتماعی است.
ادامه ...

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه باکودک از آخرین رویدادهای مرتبط با دنیای کودکان با خبر خواهید شد.