لواشک بخوریم یا نخوریم؟!

متاسفانه در تهیه این خوردنی وسوسه انگیز در نوع صنعتی از نمک زیاد استفاده می شود. همچنین در برخی از واحدهای غیر بهداشتی در تهیه لواشک از رنگهای غیر مجاز استفاده می شود که به شدت به سیستم گوارش افراد به خصوص کودکان آسیبهای جدی را وارد می کند.
ادامه ...

چند میان وعده مقوی با انبه

انبه یک میوه گرمسیری است که خواص بسیار زیادی دارد. ازانبه در انواع سالادها، نوشیدنیها، آب میوه ها، شربتها ،ترشیهاو بستنیها استفاده می‌شود. در این جا طرز تهیه دو میان وعده مقوی با انبه آموزش داده می شود.
ادامه ...

سندروم مرگ ناگهانی نوزاد

سندروم مرگ ناگهانی نوزاد به طور مختصر SIDS نامیده می شود که در آن نوزادانی که زیر یک سال دارند به طور ناگهانی می میرند طوری که بعد از بررسی صحنه مرگ، کالبد شکافی و بررسی تاریخچه پزشکی، هیچ دلیل مشخصی برای این مرگ ناگهانی مشخص نمی شود.
ادامه ...

خواص هندوانه و تخم هندوانه

این روزها با وجود هوای گرم تابستان یک قاچ هندوانه شیرین و آبدار خیلی می چسبه. اما این میوه آبدار چه خواصی داره؟ با ما همراه باشید تا خواص هندوانه و تخم هندوانه را بررسی کنیم.
ادامه ...

پوست پوست شدن سر نوزاد،دلایل و درمان

اگر پوست سر نوزاد ضخیم، خشک، چرب، زرد و یا قهوه ای رنگ باشد، به احتمال زیاد یک آماس پوستی است. پزشکان به آن پوست پوست شدن سر نوزاد ( شوره سر یا کلاهک گهواره ای ) می گویند که بسیار رایج است .
ادامه ...

واکسن دو ماهگی نوزاد و مراقبتهای قبل و بعد از آن

واکسن دو ماهگی کودک را در قبال به بیماریهای دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، هپاتیت ب ، هموفیلوس آنفولانزا نوع B ، ذات الریه،عفونت گوش و فلج اطفال واکسینه می کند.
ادامه ...

در بچه داری روی کمک همسر خود حساب کنید!

ارتباط خوب، کلید تقسیم وظایف کارهای خانه و بچه داری است. حال که صاحب فرزند شدید، بسیار مهم است که درباره مسائل گوناگون با یکدیگر صحبت کنید .
ادامه ...

آیا سکسه دائمی کودک من طبیعی است؟

سکسکه حتی در میان کودکان زیر یکسال امری طبیعی است. جالب است بدانید کودکان حتی در رحم مادر نیز سکسکه می کنند و این امر نیز کاملا طبیعی است.
ادامه ...

مجرای اشکی مسدود شده در نوزادان

حداقل 20 درصد نوزادان با یک یا دو مجرای اشکی مسدود شده یا تقریباً مسدود شده به دنیا می آیند. این انسداد ممکن است به صورت آماس های زرد یا سفید، خود را نشان دهد .
ادامه ...

آیا ریزش مو پس از زایمان طبیعی است؟

پس از زایمان و تولد فرزندتان، سطح استروژن شما کاهش یافته و غده های موی بیشتری وارد مرحله استراحت می شوند. طی 5 ماه اول پس از زایمان، به احتمال زیاد ریزش موی بیشتری را در حمام یا هنگام شانه کردن آنها مشاهده خواهید کرد
ادامه ...

پنج راهکار برای اینکه کودکتان فعالیت بدنی داشته باشد - قسمت اول

کودکانی که در دوران کودکی خود فعالیت بدنی و ورزشی بیشتری انجام می دهند در بزرگسالی نیز به احتمال خیلی زیاد این فعالیت ها را ادامه داده و بالغین فعال تر و در نتیجه سالم تری خواهند بود.
ادامه ...

پنج راهکار برای اینکه کودکتان فعالیت بدنی داشته باشد - قسمت دوم

والدین گرامی به این نکته توجه داشته باشند که فعالیت بدنی برای کودکان پیش از دبستان تنها به ورزش کردن آن هم ورزشهای سنگین ختم نمی شود. هرگونه برنامه ایکه شامل ورزش ساده،بازی،انجام کارهای مورد علاقه کودک مانند باغبانی،دوچرخه سواری،سنگ نوردی یا صخره نوردی و دویدن در طبیعت و.... باشد را نیز می توان فعالیت بدنی مناسب برای کودک دانست.
ادامه ...

خواص زردآلو و طرز تهیه پوره آن

بر طبق طب سنتی زردآلو دارای طبیعتی سرد و تر می باشد و در صورتی که نوع شیرین آن استفاده شود گرم تر خواهد بود. زردآلو ارزش غذایی بسیار بالایی دارد و به دلیل دارا بودن قند طبیعی راحت هضم می شود.
ادامه ...

سندروم بی قراری پا در دوران بارداری

اگر احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن در پای خود دارید یا فکر می کنید حرکات پای شما غیر قابل کنترل شده، احتمالاً از سندرم بی قراری پا یا RLS رنج می برید.طالعات انجام شده بر روی 600 زن باردار، بیش از 16 درصد آنان در طول دوران بارداری دارای سندروم RLS هستند
ادامه ...

آیا شیرهای طعم دار برای کودکان مضر است؟

به دلیل بازار رقابتی که بین کارخانجات تولید لبنیات وجود دارد هر روز شیرهایی با طعمهای متفاوت روانه بازار مصرف می شود. و این جاست که این سوال برای والدین مطرح می شود که آیا شیرهای طعم دار برای کودکان مضر است یا خیر؟
ادامه ...

مواد غذایی مفید در افزایش شیر مادر

به جرات می توان گفت اولین و اصلی ترین دغدغه هر مادر پس از تولد نوزادش تغذیه با شیر مادر است.نوع و کیفیت مواد غذایی مورد استفاده توسط مادر در طول دوره بعد از زایمان نه تنها در روند بهبودی خود مادر موثر می باشد بلکه به طور مستقیم بر مقدار و کیفیت شیر مادر تاثیر گذار خواهد بود.
ادامه ...

آیا آسم کودکان قابل درمان است؟

هیچ درمان کاملی برای آسم کودکان وجود ندارد، با این حال بعضی از نوزادان مبتلا به آسم فقط زمانی خس خس می کنند که دچار سرماخوردگی شده باشند یا عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی طی مدت زمانی پیشرفت کند. در کل، این گونه به نظر می رسد که آسم یک وضعیت مادام العمر است، ولی با رشد کودکتان تعداد و شدت علائم ممکن است تغییر کند
ادامه ...

آسم کودکان و عوامل بروز آن

آسم کودکان یک بیماری التهاب مزمن در ریه ها و مجراهای تنفسی است.با رعایت نکات بهداشتی و درمانی می توانید از بروز حملات آسمی به کودک جلوگیری کنید. با استفاده از دارو و آموزش مناسب و پیگیری منظم پزشکی، اکثر کودکان آسمی مشکلی نخواهند داشت
ادامه ...

پیشگیری از ابتلای نوزاد به اوتیسم در دوران بارداری

مطالعات اخیرحاکی از این باور است که با داشتن رژیم غذاای مناسب و رعایت یک سری نکات میتوان از تولد نوزاد مبتلا به اوتیسم پیشگیری کرد.
ادامه ...

دلیل عمده تغییر رنگ دندان کودک

دلیل عمده ای که دندان کودک زرد یا نارنجی به نظر می رسد اینست که به درستی تمیز نشده اند و لایه ای از جرم که ناشی از باقی مانده مواد غذایی است روی دندان ها را پوشانده است
ادامه ...

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه باکودک از آخرین رویدادهای مرتبط با دنیای کودکان با خبر خواهید شد.