بازی برای کودکان همانند کلام برای بزرگسالان است.(عروسک درمانی)

برای درک بیشتر دنیای کودکان باید آن ها را در هنگام بازی مورد مشاهده قرار داد. آن ها از طریق بازی احساسات، ناکامی ها و اضطراب های خود را بیان می کنند و خواسته ها و رفتارهای واقعی را برزو می دهند و به شما این فرصت را می دهند تا به دنیای آن ها وارد شوید و به این ترتیب مشکلات آن ها را بهتر شناسایی کنید. بازی برای کودکان همانند کلام برای بزرگسالان است. بازی وسیله ای است برای بیان احساسات، برقراری روابط، توصیف تجربیات و آشکار کردن آرزوها و خودشکوفایی است.
ادامه ...

بازی های کوتاه چند دقیقه ای

بازی های کوتاه چند دقیقه ای، شیوه خوبی برای آغاز یا پایان یک درس هستند. با انجام آنها در اول کلاس، می توانید یک فضای خوبی، بوجود آورده و در پایان کلاس می توانید احساس هیجان از درسی را که خواندند، در بچه ها ایجاد کنید. بازی های کوتاه چند دقیقه ای بهترین این بازی ها، آنهایی هستند که برای انجام شان نیاز به زمینه چینی طولانی و وسایل بخصوص نباشد. در اینجا به چند نوع از این بازی ها اشاره می کنیم:
ادامه ...

بازی هایی برای تقویت هوش طبیعت گرا

آموزش هوش های چندگانه بازی 1:سایه ها کودکان شاهد چگونگی تولید سایه توسط بدن و این چگونه در طول زمان سایه ها تغییر می کنند خواهد بود کودکان مهارتهای همکاری با یکدیگر را باز خواهند یافت درحالی که ماهیم ارتفاع ، حس تعادل و تطابق و درک بینایی خود را تقویت می کنند. محتوا
ادامه ...

بازی های مناسب کودکان کودک ۱۵تا ۱۸ ماهه

- اسباب‌بازي‌هاي سبک و چرخ‌داري را که کودک قادر به هل دادن آن است در اختيارش قرار دهيد. کودک وقتي مي‌بيند که مي‌تواند جسمي‌را جابه جا کند، احساس قدرت و توانايي مي‌کند. اين بازي روش فوق العاده اي براي ايجاد اعتماد به نفس است. 2- چند شيء که جنس‌هاي گوناگوني دارند را کنار کودک بگذاريد و دست کودک را روي آنها بکشيد. سعي کنيد اجناس را طوري انتخاب کنيد که بعضي از آنها نرم و برخي سفت باشند. براي مثال، يک قابلمه کوچک يا يک ليوان را لمس کنيد و بگوييد: «به به ببين چه سفته» و يک پارچه نرم يا عروسک پشمالوي نرم را لمس کنيد و بگوييد: «به‌به، چه نرمه»... اين بازي براي تقويت
ادامه ...

آشنایی با چند بازی برای نوزادان

بازی اول: بازی با جغجغه جغجغه ای را جلوی صورت نوزادتان بگیرید و آ رام آن را به این طرف و آن طرف تکان دهید. همین طور که جغجغه را تکان می دهید. شعر ساده ای مثل شعر زیر را برایش بخوانید :
ادامه ...

بازی هایی برای کاهش هراس اجتماعی و رفع خجالت و کمرویی کودکان

- مسابقه گویندگی: در این بازی هر کودکی سعی می کند متنی را که از قبل تنظیم شده است بدون اشتباه بخواند (به تقلید از گویندگان اخبار تلویزیون و رادیو). برنده کسی است که مسلط تر از دیگران بوده و کمتر اشتباه داشته باشد. ۲ - بازی «مصاحبه تلویزیونی» یکی از کودکان نقش فیلمبردار را با گذاشتن یک شی بر دوش ایفا می کند و فرد دیگر نقش مصاحبه گر را با گرفتن یک شی به عنوان میکروفن بازی می کند و از بچه های دیگر در رابطه با موضوعاتی که از قبل تنظیم شده است، سوالاتی می کند ازجمله در زمینه بهداشت دهان و دندان، رفتار در خانواده، رفتار در مدرسه، اطلاعات عمومی و...
ادامه ...

دو بازی برای درونی کردن مفهوم احترام و مسوولیت

مامان، من می تونم؟ روش بازی: از کودکان بخواهید سه متر دورتر و در مقابل شما بایستند. هر مرتبه به یکی از بچه ها دستوری بدهید. «سارا، یک قدم جلو بیا» سارا باید از شما بپرسد: « مامان، من می تونم؟» و شما در پاسخ می توانید بگویید: «بله، بیا.» یا «نه. نمی توانی». اگر پاسخ شما مثبت باشد، کودک باید پیش از انجام دستور به شما بگوید: «ممنون». هر کودکی که یکی از این مراحل را فراموش کرد یا بدون اجازه حرکت خود را انجام داد دوباره به ابتدای خط فرستاده می شود. این بازی را باید تا زمانی انجام دهید تا کودکان به مادر برسند. می توانید به هر کدام از برنده ها اجازه دهید نقش مادر را بازی کند.
ادامه ...

بازی هایی برای تقویت احساس مسوولیت، همدلی و کار گروهی در کودکان

قطار بازی روش بازی: برای این بازی به چند جعبه مقوایی بزرگ نیاز دارید که کودک و دوستانش بتوانند راحت داخل آن بنشینند. بعلاوه، ابزار کار نیز همچون کاغذ رنگی، چسب، ماژیک، مداد رنگی، استیکر و ... به آن ها بدهید و از آن ها بخواهید تا هر کدام جعبه ی خود را به قطار تبدیل کنند. وقتی که بچه ها می خواهند قسمت بیرونی واگن خود را تزیین کنند و برای آن چرخ، پنجره یا ... بگذارند، آنها را راهنمایی کنید تا با همکاری هم چند واگن پشت سر هم قطار را بسازند.
ادامه ...

بازی هایی برای تقویت انگشتان کودکان

بازی هایی برای تقویت انگشتان کودکان کودکان با بالارفتن سن این توانایی را دارند که خودشان قاشق را به دهان بگذارند، اشیای ریز را از روی زمین بردارند، نقاشی بکشند و قلم به دست بگیرند، اما تمام کودکان این مهارت ها را خود به خود به دست نمی آورند. در صورتی که فرزند شما دچار ضعف سرانگشتان دست یا اختلال در هماهنگی چشم و دست است، بازی ها و تمرین های زیر می تواند کمک کننده باشد:
ادامه ...

چگونه با کودکانمان بازی کنیم

ﺍﺯ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺗﻮﻟﺪ ﺗﺎ ﭼﻬﺎﺭﻣﺎﻫﮕﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﮐﻮﺩﮎ ﮐﺘﺎﺏ ﻗﺼﻪ ﺑﺨﻮﺍﻧﯿﺪ؛ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻭ ﺷﮑﻠﮏ ﺩﺭ ﺑﯿﺎﻭﺭﯾﺪ؛ ﺑﺪﻧﺶ ﺭﺍ ﻗﻠﻘﻠﮏ ﺑﺪﻫﯿﺪ؛ ﺑﻪ ﺁﺭﺍﻣﯽ ﺍﺷﯿﺎﯾﯽ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﯾﮏ ﺟﻐﺠﻐﻪ ﺑﺎ ﺭﻧﮓ ﺩﺭﺧﺸﺎﻥ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﭼﺸﻢ‌ﻫﺎﯼ ﻧﻮﺯﺍﺩ ﺣﺮﮐﺖ ﺑﺪﻫﯿﺪ؛ ﺗﺮﺍﻧﻪ‌ﻫﺎﯼ ﺳﺎﺩﻩ ﻭ ﻻ‌ﻻ‌ﯾﯽ‌ﻫﺎ ﺑﺎ ﻋﺒﺎﺭﺕ‌ﻫﺎﯼ ﺗﮑﺮﺍﺭ ﺷﻮﻧﺪﻩ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻭ ﺑﺨﻮﺍﻧﯿﺪ؛ ﻫﺮ ﮐﺎﺭﯼ ﺭﺍ ﮐﻪ ﺧﻮﺩﺗﺎﻥ ﻭ ﻧﻮﺯﺍﺩﺗﺎﻥ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻣﯽ‌ﺩﻫﺪ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻭ ﺗﻌﺮﯾﻒ ﮐﻨﯿﺪ، ﺑﺮﺍﯼ ﻣﺜﺎﻝ "ﺧﻮﺏ ﺣﺎﻻ‌ ﻣﯽ‌ﺭﯾﻢ ﺳﻮﺍﺭ ﻣﺎﺷﯿﻦ ﺑﺸﯿﻢ؛ ﺗﻮ ﺭﻭ ﻣﯿﺬﺍﺭﻡ ﺗﻮﯼ ﺻﻨﺪﻟﯿﺖ؛ ﻣﺎﻣﺎﻥ ﺩﺍﺭﻩ ﻣﯿﺎﺩ ﺗﻮﯼ ﻣﺎﺷﯿﻦ." 🚂ﺍﺯ 4 ﻣﺎﻫﮕﯽ ﺗﺎ 6 ﻣﺎﻫﮕﯽ🚂 ﺑﻪ ﮐﻮﺩﮎ ﮐﻤﮏ ﮐﻨﯿﺪ ﺣﯿﻮﺍﻧﺎﺕ ﭘﺮﺷﺪﻩ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺑﻐﻞ ﺑﮕﯿﺮﺩ؛ ﭼﯿﺰﻫﺎﯾﯽ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻗﻄﻌﺎﺕ ﭘﻼ‌ﺳﺘﯿﮑﯽ ﺭﺍ ﺭﻭﯼ ﻫﻢ ﺑﮕﺬﺍﺭﯾﺪ ﻭ ﺑﮕﺬﺍﺭﯾﺪ ﮐﻮﺩﮎ ﺑﻪ ﺁﻧﻬﺎ ﺿﺮﺑﻪ ﺑﺰﻧﺪ ﻭ ﺑﻪ ﻫﻢ‌ﺷﺎﻥ ﺑﺮﯾﺰﺩ؛ ﻣﻮﺳﯿﻘﯽ‌ﻫﺎﯼ ﺑﺎ ﺭﯾﺘﻢ‌ﻫﺎﯼ ﻣﺘﻔﺎﻭﺕ ﺑﺮﺍﯼ ﮐﻮﺩﮎ ﭘﺨﺶ ﮐﻨﯿﺪ؛ ﺑﻪ ﮐﻮﺩﮎ‌ﺗﺎﻥ ﮐﺘﺎﺏ‌ ﻗﺼﻪ‌ﻫﺎﯼ ﺩﺍﺭﺍﯼ ﺗﺼﺎﻭﯾﺮ ﺭﻧﮕﺎﺭﻧﮓ ﺩﺭﺧﺸﺎﻥ ﻧﺸﺎﻥ ﺩﻫﯿﺪ؛ ﺑﮕﺬﺍﺭﯾﺪ ﮐﻮﺩﮎ ﺍﺷﯿﺎ ﺑﺎ ﻗﻮﺍﻡ‌ﻫﺎﯼ ﻣﺘﻔﺎﻭﺕ ﺭﺍ ﺣﺲ ﮐﻨﺪ.
ادامه ...

حلقه هوش و کسب بیش از 100 نوع تجربه برای کودکان

اسباب بازي به نام "حلقه هوش" وجود دارد كه يكي از مفيد ترين اسباب بازي هاست ؛ يك مخروط و چند حلقه از بزرگ به كوچك روي آن قرار مي گيرد . طبق تحقيقي كه استاد سلطانی به مدت 15 سال بر روي اين وسيله انجام داده اند ، این بازی بيش از يكصد تجربه براي كودك به همراه دارد . وقتي كودك با اين وسيله بازي مي كند يكصد بار با اين وسيله تجربه و كشف مي كند و ابداع مي كند و به رضايتمندی مي رسد و رشد مي كند . مرتب در ذهن كودك « چرا » توليد مي كند و اين چراهاي ذهني به رشد ذهن كودك كمك بسياری می كند .
ادامه ...

بازی هایی برای کنترل خشم درکودکان پرخاشگر

بازی هایی برای کنترل خشم درکودکان پرخاشگر خشم یکی ازانواع هیجان های طبیعی در انسان است و هرکس درجه هایی از آن را دارد. کودکان نیز در سنین مختلف و در طبقات اجتماعی ـ اقتصادی متفاوت عصبانی میشوند، اما باید از ابتدایی ترین مراحل تربیتی شان یاد بگیرند چطور این احساس سرکش را مهار کنند. در گذشته والدین با دیدن این رفتار ها در فرزندشان او را تنبیه می کردند، اما امروزه تکنیک های مفیدی برای کنترل خشم توصیه می شود: 🔴کودکان ۵-۳ ساله وقتی فرزندتان خشمگین شدیک ظرف حباب درست کرده به او بدهید. لازمه حباب درست کردن، تمرکز بر تنفس است. تنفس آرام و شمرده، احساسات خروشان کودک را آرام می کند. به مدت چند هفته روزی یک دقیقه با فرزندتان حباب درست کنید بعد از اینکه حباب درست کردن را یاد گرفت از او بخواهید با کمک گرفتن از قوه تخیلش، حباب های متفاوتی درست کند. لطافت حباب ها و تلاش برای ساخت آنها روحیه کودک را آرام تر می کند.
ادامه ...
<12>

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه باکودک از آخرین رویدادهای مرتبط با دنیای کودکان با خبر خواهید شد.