بخور، نخورهای ماه اول بارداری

در ماه اول بارداری چه بخوریم؟

در روزهای اول تخمک گذاری ،مواد غذایی سرشار از فولات:

در روزهای اول تقسیمات مکرر سلولی و تشکیل DNA صورت می‌گیرد و این فرآیند به مقادیر بالایی از فولات نیاز دارد. در حقیقت از سه ماه پیش از بارداری لازم است سطح فولات بدن مادر افزایش یابد.

مواد غذایی حاوی فولات:

این مواد عبارت‌اند از: حبوباتی چون لوبیا چشم بلبلی، لوبیا سفید، عدس، نخود، سبزیجاتی چون سبزیجات برگ سبز، اسفناج، مارچوبه، بروکلی، کلم چینی، کلم سفید و از گروه مواد پروتئینی، زرده تخم‌مرغ، گوشت اندام‌ها، جگر، تخم پرندگان، ماهی و نیز گندم و موز.

بادام فراموش نشود!

بادام منبع غنی از فولات است که یکی از مهم‌ترین مواد مغذی برای این دوران می‌باشد . خوردن مواد مغذی مانند بادام سطح فولات مادر و نوزاد را بالا می‌برد که برای یک بارداری سالم مورد نیاز است.


دو هفته بعد از تخمک‌گذاری، میوه‌های زرد و نارنجی

13روز پس از تخمک‌گذاری، زمان تشکیل قشر اولیه می‌باشد که در حقیقت تشکیل پوست، مو، لنز چشم، آستر گوش، بینی، دهان، مقعد، مینای دندان و ... در این دوره رخ می‌دهد.  در این زمان اهمیت ویتامین‌های A,E,C برای این منظور مشخص می‌شود.

مواد غذایی حاوی ویتامین   :

 جگر، قلوه، زرده تخم‌مرغ، سیب‌زمینی شیرین، هویج، کدوحلوایی، زردآلو، هلو، گرمک، طالبی، گوجه‌فرنگی، اسفناج، کلم بروکلی، کلم بروکسل، سبزیجات دارای برگ سبز و نیز میوه‌ها و سبزی‌های زرد و نارنجی رنگ .

 مواد غذایی حاوی ویتامین C :

 فلفل دلمه‌ای زرد، گوجه‌فرنگی، لیموترش، لیموشیرین، پرتقال، طالبی، کیوی، کلم پیچ، کلم بروکلی، کلم بروکسل، انبه، آناناس، توت‌فرنگی، سیب‌زمینی .

مواد غذایی حاوی ویتامین :

کشمش قهوه‌ای، بادام، جوانه گندم، روغن آفتابگردان، روغن ذرت، رون کلزا، روغن بادام‌زمینی، زرده تخم‌مرغ و مخلوط مغزها.


3 هفته پس از تخمک‌گذاری، جگر و ماهی فراموش نشود!

برای تمایز و تکامل سیستم عصبی ویتامین B12 ، امگا 3، فولات و کولین از اهمیت بسزای برخوردار می‌باشند .

 مواد غذای حاوی B12  :

جگر، قلوه، شیر و فرآورده‌های لبنی، گوشت و نیز تخم پرندگان .

مواد غذایی حاوی امگا 3 :

برای تامین اسید چرب امگا 3 مورد نیاز بدن از انواع فراورده‌های دریایی مانند ماهی‌ها، میگو و ... بالاخص ماهی ساردین می‌توان استفاده نمود. گیاه خرفه نیز از منابع گیاهی این اسید چرب می‌باشد.


4 هفته بعد از  تخمک‌گذاری، با ویتامین A

 23-25 روز پس از تخمک‌گذاری، قلب شروع به تپش می‌کند و گردش خون ناقصی ایجاد می‌شود که واقعی نمی‌باشد، زیرا رشد عروق خونی کامل نشده است. در این زمان اهمیت توجه به رژیم غذایی غنی از ویتامین A مشخص می‌شود.
در ماه اول بارداری چی نخوریم !!

 

کافئین :

مصرف مقدار زیاد کافئین در روزچه از طریق قهوه، چای، نوشابه، شکلات یا نوشابه‌های انرژی‌زا در طول دوران بارداری با خطر سقط‌جنین همراه است

 

پنیر نرم :

بهتر است از مصرف پنیرهایی مثل پنیر فتا، پنیر بز و سایر پنیرهای نرم خودداری کنید. اما چرا؟ چون ممکن است پاستوریزه نباشند و آلوده به لیتریا باشند باکتری که می‌تواند موجب مسمومیت غذایی شود .

 

گوشتهای خام یا نیم پز

 

ماهیهای حاوی جیوه :

جیوه یک نوروتاکسین است که رشد مغز جنین را مختل می‌کند

ماهی‌هایی مثل: کوسه، شمشیر‌ماهی، ماهی تن آلباکور و شاه‌ماهی خال‌مخالی. اما همه انواع ماهی‌های تن بد نیستند. اگر عاشق ساندویچ ماهی‌تن هستید، بهتر است از ماهی‌تن‌های کنسروی استفاده کنید که مقدار جیوه آن بسیار کم است و آن را به حداکثر یک یا دو بار در هفته محدود کنید .

اشتباهی که بسیاری زنان باردار مرتکب می‌شوند این است که به کلی از خوردن ماهی خودداری می‌کنند. بعنوان مثال ماهی سالمون یا ماهی آزاد حاوی جیوه نیست و منبع بسیار خوبی از اسیدهای چرب امگا3 به حساب می‌آید که در طول بارداری نیاز دارید. اما صرفنظر از نوع ماهی که می‌خورید، بهترین راهکار این است که از خوردن هر چیز خام و نپخته خودداری کنید .


تخم مرغ :

فقط تخم‌مرغی را خریداری کنید که در یخچال گذاشته شده است و هر کدام که شکستگی یا ترک داشت را دور بیندازید. از خوردن تخم‌مرغ عسلی خودداری کنید

 

 


خبرنامه

با عضویت در خبرنامه باکودک از آخرین رویدادهای مرتبط با دنیای کودکان با خبر خواهید شد.