مزایای زایمان طبیعی

زایمان طبیعی از قدیمی ترین روش های زایمان است که در نهایت منجر به تولد نوزاد از طریق رحم مادر می شود . زایمان طبیعی در واقع یک روش معمولی و فطری است که در نهاد انسان بوده و شاید در آینده برتریهای دیگر آن نسبت به سزارین مشخص شود
ادامه ...

سبک یادگیری در دانش آموزان متفاوت است

امروزه روشن شده است که نوع و ترکیب هوش افراد،همانند چهره و شخصیت آنها متفاوت است.برخی از افراد از طریق حس " بینایی" بهتر و بیشتر یاد می گیرند و برخی دیگر یادگیری فوق العاده ای از طریق " شنیدن" دارند.
ادامه ...

آیا کافئین سبب کندی رشد در کودکان می شود؟

کافئین اثرات نامطلوب زیادی دارد که اختلال در رشد کودک یکی از آنهاست. این مواد ممکن است در کودک سبب افزایش ضربان قلب، مختل شدن خواب، بالا رفتن فشار خون و ناراحتی معده شود
ادامه ...

راست دست یا چپ دست بودن کودک از چه زمانی مشخص میشود؟

چپ دست یا راست دست بودن کودک به شدت تحت تأثیر ژنتیک می باشد. اگر شما و شریک زندگیتان هر دو چپ دست هستید احتمال اینکه کودک شما چپ دست شود 45 تا 50 درصد است.
ادامه ...

بازیهای مناسب نوزاد از دو ماهگی تا چهار ماهگی

نوزاد موجود شگفت انگیزی است اما برخی خانواده ها نمیدانند که چه کارهایی که با نوزاد میتوانند انجام دهند. زیرا اعتقاد دارند که اگر نوزاد شکمش سیر باشد و جایش خشک کافی است و ضرورتی به توجه بیشتر از این نیست.
ادامه ...

لواشک بخوریم یا نخوریم؟!

متاسفانه در تهیه این خوردنی وسوسه انگیز در نوع صنعتی از نمک زیاد استفاده می شود. همچنین در برخی از واحدهای غیر بهداشتی در تهیه لواشک از رنگهای غیر مجاز استفاده می شود که به شدت به سیستم گوارش افراد به خصوص کودکان آسیبهای جدی را وارد می کند.
ادامه ...

در انجام کارهای روزانه چه انتظاراتی باید از کودک داشته باشیم؟ (5 تا 8 سال)

کودک باید در انجام کارهای روزانه شرکت کند. کمک در خانه، مسئولیت های اجتماعی و خانوادگی را به او آموزش می دهد. این کار به کودکتان حس مفید بودن می دهد و سبب افزایش مهارتهای او می شود .
ادامه ...

چرا کودکم به درآوردن لباس و برهنه بودن علاقه دارد؟

شوخی کردن با کودک وقتی برهنه است و بازی می کند مشکلی ندارد ولی شما باید به او یاد بدهید که بدن انسان خصوصی است و در حضور دیگران باید لباس به تن داشت و نباید عریان بود .
ادامه ...

چند میان وعده مقوی با انبه

انبه یک میوه گرمسیری است که خواص بسیار زیادی دارد. ازانبه در انواع سالادها، نوشیدنیها، آب میوه ها، شربتها ،ترشیهاو بستنیها استفاده می‌شود. در این جا طرز تهیه دو میان وعده مقوی با انبه آموزش داده می شود.
ادامه ...

نقش والدین در کنترل دعوای کودکان

بسیاری از والدین می گویند سر و صدای ناشی از دعوای کودکان با هم بدترین بخش ماجراست. در واقع ممکن است بتوانید صداهای بلند، بازی های خشن و ... را تحمل کنید اما صدای جرو بحث و دعوای کودکان با هم واقعاً دیوانه کننده است.
ادامه ...

بازیهای مناسب نوزاد از تولد تا یک ماهگی

نوزاد موجود شگفت انگیزی است اما برخی خانواده ها نمیدانند که چه کارهایی که با نوزاد میتوانند انجام دهند. زیرا اعتقاد دارند که اگر نوزاد شکمش سیر باشد و جایش خشک کافی است و ضرورتی به توجه بیشتر از این نیست.
ادامه ...

یادگیری گام به گام مهارت های اجتماعی در مهد کودک

تقریباً هر فعالیتی که کودک درمدرسه یا مهد کودک انجام می دهد به او کمک می کند تا از لحاظ اجتماعی و احساسی به بلوغ برسد.
ادامه ...

سندروم مرگ ناگهانی نوزاد

سندروم مرگ ناگهانی نوزاد به طور مختصر SIDS نامیده می شود که در آن نوزادانی که زیر یک سال دارند به طور ناگهانی می میرند طوری که بعد از بررسی صحنه مرگ، کالبد شکافی و بررسی تاریخچه پزشکی، هیچ دلیل مشخصی برای این مرگ ناگهانی مشخص نمی شود.
ادامه ...

خواص هندوانه و تخم هندوانه

این روزها با وجود هوای گرم تابستان یک قاچ هندوانه شیرین و آبدار خیلی می چسبه. اما این میوه آبدار چه خواصی داره؟ با ما همراه باشید تا خواص هندوانه و تخم هندوانه را بررسی کنیم.
ادامه ...

چرا کودکان دوست دارند یک داستان تکراری را چندین بار گوش دهند؟

اکثریت کودکان دوست دارند شب ها قبل از خواب برایشان کتاب داستان خوانده شود یا به قصه ای که مادر یا پدر برایشان تعریف میکند گوش دهند. اما آیا اینکه کودک هرشب علاقه دارد که یک قصه تکراری بارها و بارها گفته شود و یا یک داستان تکراری را چندین بار گوش کند طبیعی است؟
ادامه ...

پوست پوست شدن سر نوزاد،دلایل و درمان

اگر پوست سر نوزاد ضخیم، خشک، چرب، زرد و یا قهوه ای رنگ باشد، به احتمال زیاد یک آماس پوستی است. پزشکان به آن پوست پوست شدن سر نوزاد ( شوره سر یا کلاهک گهواره ای ) می گویند که بسیار رایج است .
ادامه ...

پرورش کودک تیزهوش

تمام والدین دوست دارند کودک تیزهوش داشته باشند.کودک تیزهوش اولین درسها را بسیار قبل از کلاس اول و ورود به دبستان دریافت می کند. این اولین درس در زمان خوابیدن کودک در آغوش مادر و گوش کردن به کتابی که مادر برایش می خواند به او داده می شود. این تجربه خوشایند عشق به کتاب و کتابخوانی را در کودک پرورش می دهد.
ادامه ...

بزرگترین اشتباهات والدین در مورد صندلی ماشین کودک

هر ساله ده ها هزار کودک در سوانح رانندگی دچار آسیب دیدگی شده و حدود هزار کودک نیز به کام مرگ کشیده می شوند.صندلی ماشین کودک به طور قابل توجهی خطر مرگ یا آسیب رسیدن جدی به کودکان را در زمان تصادف کاهش می دهد.
ادامه ...

پرستار کودک بد چه نشانه هایی دارد؟

تشخیص این که پرستار کودک شما کارش را به درستی انجام می دهد یا نه ، کار ساده ای نیست. برای این کار باید او را به طور نامحسوس زیر نظر بگیرید ولی در اغلب موارد نیازی به این کار نیست و مشکل به وسیله گفت و گو با پرستار حل می شود.
ادامه ...

واکسن دو ماهگی نوزاد و مراقبتهای قبل و بعد از آن

واکسن دو ماهگی کودک را در قبال به بیماریهای دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، هپاتیت ب ، هموفیلوس آنفولانزا نوع B ، ذات الریه،عفونت گوش و فلج اطفال واکسینه می کند.
ادامه ...

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه باکودک از آخرین رویدادهای مرتبط با دنیای کودکان با خبر خواهید شد.