مزایا و معایب مهد کودک

امروزه توجه به امور آموزشی و پرورشی فرزندان از همان سنین کودکی اهمیت زیادی پیدا کرده است. طبیعتاً  نقش مهد کودک به عنوان اولین نظام آموزشی ساختار یافته در این حوزه بسیار پر رنگ است. با توجه به حساسیت نگهداری و آموزش کودکان، سامان دهی فعالیت های مهد کودک نیازمند ساختار نظارتی دقیق است. برقراری مقررات و نظم می تواند بسیار دلگرم کننده باشد ضمن اینکه کودکان نیز از این ساختار لذت خواهند برد.

مزایای مهد کودک چیست؟

 تمامی معلمان و مربیان گواهینامه های معتبر دارند و مدیر مهد کودک نظارت دقیقی بر روی فعالیت و عملکرد آنها دارد 

  ساز و کارهایی همچون زمان های خاص رفت و آمد، اقساط کم هزینه و فرصت دیدار و گفتگو با دیگر والدین فرصت های بسیاری برای شما ایجاد خواهد کرد .


                                  

 فعالیت های آموزشی - تفریحی گسترده ای برای کودکان تهیه و تدارک دیده می شود. آنها با آواز، رقص، هنرها و صنایع دستی، داستان سرایی و مهارت های مختلف دیگر آشنا می شوند و به بازی و شادی می پردازند. بدیهی است کارهای گروهی نقشی بی بدیل در شادابی و نشاط کودکان دارد. آموزش های علمی مانند شمارش اعداد و الفبا نیز یکی دیگر از همین فعالیتهاست .

 • کلیه مربیان و معلمان برای آموزش کودکان شما آموزش دیده اند و با زبان کودکان آشنا هستند و می دانند چگونه آنها را در مسیر درست هدایت کنند. در طول دوره ها فرزند شما نحوه برخورد و ارتباط با دیگر فرزندان را به خوبی می آموزد .


معایب مهد کودک چیست؟

 • کودکان از تعامل با همسالان خود سود می برند، اما در بعضی از مهد کودک ها تأکید زیاد بر گروه ها می تواند برای کودکانی که نیاز به توجه بیشتری دارند یا مورد تمسخر هم سن و سالان خود قرار می گیرند مضر باشد. این خطری است که باید از بروز آن جلوگیری کرد .

 •به همین دلیل انجمن ملی آموزش کودکان توصیه هایی در ارتباط با نسبت تعداد کودکان و تعداد معلمان دارد. این انجمن توصیه می کند برای هر 10 کودک باید یک معلم در نظر گرفته شود.(حداقل شرایط ایده آل). به عنوان مثال برای هر 8 تا 10 کودکی که بین سنین 4 تا 5 سال قرار دارند یک معلم  و برای هر 6 تا 9 کودکی که بین سنین 1.5 تا 3 سال قرار دارند یک معلم نیاز است.

 •برقراری نظم و انضباط و وضع قوانین، امری ضروری برای اداره ی مهد کودک هاست. اما برای برخی از والدین این قوانین ناخوشایند است. ذکر این نکته ضروری است که اکثر والدین خود را با این قوانین وفق می دهند زیرا می دانند تلاش پرسنل زحمت کش مهد کودک برای پرورش و شکوفایی کودکان آنهاست .

 • ممکن است مهد کودک به خاطر تعطیلات یا هر دلیل دیگری بسته باشد ( آموزش کارکنان). در اینصورت باید از خدمات پشتیبان ها استفاده کنید. در اینصورت ممکن است فرزند شما نفر جدید را به عنوان معلم نپذیرد و این کار را برای شما بسیار سخت می کند .

 • ممکن است مجبور شوید هزینه بالایی برای تأخیر در رساندن کودکتان به کلاس یا بردن او بعد از پایان کلاس متحمل شوید. یا ممکن است مسئولین مهدکودک به شما بگویند فرزند شما مریض است و نباید در کلاس حضور پیدا کند. در اینصورت باید برای نگهداری از فرزند خود در خانه بمانید .

  در نهایت ممکن است برنامه برخی مهد کودک ها برای فرزند شما مناسب نباشد طوری که استعدادهایش بروز پیدا نکند و در یادگیری کند باشد. بنابراین به محض دیدن این برنامه های غیر منعطف مجبور باشید به مهد دیگری مراجعه کنید .بازی و آموزش از طریق نقاشی کودکان

تقویت حواس پنج گانه کودک از طریق بازی


 


خبرنامه

با عضویت در خبرنامه باکودک از آخرین رویدادهای مرتبط با دنیای کودکان با خبر خواهید شد.