افزایش اشتها با سیپروهپتادین ممنوع

سیپروهپتادین چیست؟
این دارو به عنوان یک آنتی هیستامین و داروی ضد آلرژی ، در درمان برخی آلرژیهای فصلی ،آلرژیهای غذایی ، آلرژیهای مرتبط با خون و پلاسما و آلرژیهای خفیف پوستی مورد استفاده قرار میگیرد.
عوارض سیپروهپتادین:
- گیجی، خواب آلودگی ، عدم تمرکز ،بیقراری ، طپش قلب ، کاهش فشار خون ،اثر بر روی عملکرد مغز ،اسهال و استفراغ
- نخوابیدن به علت ایجاد هیجان زیاد به خصوص در کودکان
- کاهش هشدار مغزی به خصوص در کودکان
- اختلال دفع ادراری به خصوص در صورت مصرف زیاد

سیپروهپتادین در کودکان باعث کاهش هشدارهای مغزی شده و بیشتر عوارض آن بر روی دستگاه اعصاب مرکزی است.

سوال : پسرم سه ساله است و 12 کیلو وزن دارد و اصلا اشتهایی به غذا خوردن ندارد. آیا می توانم به او شربت سیپروهپتادین بدهم که اشتهایش زیاد شود؟

پاسخ دکتر میترا زراتی، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و استاد دانشگاه:  
امروزه وقتی کودک غذا نمی خورد، به راحتی سراغ داروهای اشتهاآور و شربت ها می رویم. ولی حقیقت امر این است که مواد غذایی طبیعی از بهترین محرک های اشتهای کودک  به شمار می آیند و در مرحله بعدی مولتی ویتامین ها. در واقع سیپروهپتادین در گروه داروهای آنتی هیستامین و ضدآلرژی قرار دارد و از عوارض آن تغییر اشتها و در برخی موارد افزایش اشتها است. این دارو در کودکان باعث کاهش هشدارهای مغزی شده و بیشتر عوارض آن بر روی دستگاه اعصاب مرکزی است. مصرف زیاد آن در کودکان می تواند باعث توهم، مشکلات قلبی، ریوی و حتی مرگ گردد. بهتر است در کودکان این دارو مصرف نگردد، مگر تحت شرایط خاص و زیر نظر پزشک متخصص.
اصولا غذا دادن به کودکان کم اشتها صبر و حوصله زیادی مطلبد. بهتر است که کودک را در تهیه غذا مشارکت دهید. طعم و رنگ و ظاهر غذا در پذیرش غذای کودک بسیار موثر است. در درجه اول باید غذایی را برای او تهیه کنید که از ترجیح های غذایی کودک باشد. بهتر است غذاهایی با رنگ های شاد و متنوع برای او آماده کنید. به طور مثال، یک ران مرغ پخته را با سس قرمز، دو تکه هویج، فلفل دلمه ای سبز و زرد و کاهوی ریز شده در یک بشقاب قرار دهید. غذاهای فرم انگشتی، رنگی، جذاب و سرد برای کودکان قابلیت پذیرش بیشتری دارد.

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه باکودک از آخرین رویدادهای مرتبط با دنیای کودکان با خبر خواهید شد.