دستی که بوسه میزند

با وجود اين‌كه هنوز در تابستان به سر می‌بريم، اما باید خود را برای تغییر و تحولاتی که كودكان هنگام ورود به پيش‌دبستاني دچار آن می‌شوند، آماده کنیم.

كودكانی كه از اين تعطیلات تابستانی بسيار لذت برده‌اند، از ورود دوباره به مدرسه روی‌گردان هستند و این مسئله می‌تواند منجر به نگرانی و تشويش آن‌ها به دلیل دوری از خانه شود. حتی آن دسته از كودكانی كه تمام تابستان در برنامه‌های تابستانی حضور پيدا كرده‌اند، بايد خود را با كلاس‌های درس و آموزگاران جديد تطبيق دهند. یافتن دوستان جديد شايد جالب به نظر برسد اما برای برخی از كودكان همين مسئله موجب ایجاد استرس و نگرانی است.

شما با خواندن كتاب‌های تصويری به همراه كودكان خود، می‌توانید تشویش و نگرانی را از آن‌ها دور کنید چراکه این نوع کتاب‌ها به آن‌ها كمك می‌كند در کنار یادآوری گذشته، تجربه‌های جديد را نیز پيش‌بينی كنند. خواندن با كودكان موجب مي‌شود آن‌ها درباره‌ی انديشه‌ها و دانسته‌هايشان حرف بزنند، اعتمادبه‌نفس آن‌ها تقويت ‌شود، مهارت‌های گفت‌وگو و مكالمه در آن‌ها ایجاد شود، دايره‌ی واژگان آن‌ها گسترش یابد و در نهايت منجر به تقویت سوادآموزی آن‌ها شود. به عنوان پدر یا مادر کودک تلاش كنيد به كمك كتاب‌ها، اعتماد خود را به توانایی كودكانتان منتقل كنيد تا بتوانند در موقعيت‌های جديد موفق عمل كنند.

«دستی که بوسه می‌زند (The Kissing Hand)» اثر آندری پن با تصويرگری روث ای هارپر و نانسی ام ليك- كه در فهرست پرفروش‌ترین‌های نيويرك تايمز قرار گرفته است، يكي از اين كتاب‌ها است. این کتاب، داستان چستر، يك راكون آرام و متين است كه دلش می‌خواهد در خانه بماند و به مدرسه نرود. خانم راكون او را متقاعد می‌کند که «گاهی اوقات مجبور هستيم كاری را كه دلمان نمی‌خواهد انجام دهيم حتی اگر عجيب و در نگاه نخست ترسناك به نظر برسد. اما وقتی مدرسه را شروع كردی عاشقش مي‌شوی.» در ادامه‌ی كتاب در صفحه‌های رنگارنگ، خانم راکون كارهايی كه چستر می‌تواند در انتظارشان باشد از جمله قصه‌خوانی را توضيح می‌دهد. خانم راكون به او می‌گويد كه بی‌نهايت او را دوست دارد حتی اگر از هم جدا شوند و با گفتن رازی به چستر به او قدرت می‌دهد. اين تكنيكی است كه بسياری از خانواده‌ها هنگام بازگشايی مدرسه به كار می‌برند تا جدايی فرزند از والدين برای كودكان و والدين آسان‌تر باشد.

خلاصه داستان:

در جنگل مدرسه آغاز شده است اما "راکون "کوچولو نمی خواهد به مدرسه برود. او از مدرسه می ترسد. مادرش با مهربانی برای بر طرف کردن ترس او رازی را با او در میان می گذارد و در کف دستان او چیزی را پنهان می کند که راکون کوچولو قوت قلب می گیرد و باور می کند محبت و عشق مادر همیشه همراه اوست. او دیگر تنها نیست.

داستان "دستی که بوسه می زند" یک داستان دلگرم کننده و امید بخش برای کودکان کوچک است در هنگام جدا شدن از مادر. حال این جدایی برای رفتن به مهد کودک باشد یا مدرسه یا دور شدن از خانه برای رفتن به اردو، فرقی نمی کند. اثر با درونمایه روانشناختی و موضوع ترس از جدا شدن از مادر، سرشار از مهر و عشقی است که مادران به فرزندان خود دارند. زبان لطیف، تصاویر زنده و گویای آن و پیام نهفته در متن داستان، یعنی "تو را دوست دارم" احساس خوشایند و امیدوارکننده ای به مخاطب می دهد. این داستان قادر است کودکان را برای رویارویی با مشکلات آماده و در آن ها اعتماد به نفس ایجاد کند. خواندن آن را به بزرگسالان نگران و مربیان مهد کودک ها پیشنهاد می کنیم.
شناسنامه کتاب :

عنوان :دستی که بوسه می زند

عنوان اصلی : The Kissing Hand

نویسنده : اودری پن
ناشران: نسل نواندیش

 سال نشر 1388
والدین گرامی : در صورت در دسترس نبودن کتاب فوق میتوانید از دو کتاب "کجاست آن آلفونس همیشگی " و مدرسه چه خوبه به عنوان جایگزین استفاده نمایید.

لینک خرید:

کجاست آن آلفونس همیشگی؟

http://www.hodhod.com/product/alfonos-hamishegi

 

مدرسه چه خوبه؟

http://www.hodhod.com/product/madrese-che-khoobe


 خبرنامه

با عضویت در خبرنامه باکودک از آخرین رویدادهای مرتبط با دنیای کودکان با خبر خواهید شد.