بازی هایی برای تقویت هوش حرکتی در کودکان پیش دبستانی

بازی 1 

حلقه انسانی( یک یا دو نفره ):

پرتاب توپ به طرف پدر یا همسالان ، لحظه لذت بخشی برای هر کودک در زندگی است.

اما بیش از یک راه برای توپ بازی وجود ندارد. اگر کودک شما کاملاً برای مسابقه اصلی آماده نیست ، این گونه از بازی با توپ را تمرین کنید. این بازی با بچه های کوچک قابل انجام است و همچنین در روزهای بارانی می توان در داخل ساختمان انجامش داد.

محتوا

روزنامه ، توپ نرم ( مانند یک کیسه دانه یا یک روزنامه مچاله شده )

دستور العمل

یک روزنامه را به عنوان خط مدل روی کف بچینید ، و برای کودک یک حلقه بستکتبال بسازید با حلقه کردن بازوهای خود به صورت یک دایره بزرگ ، کودک را تشویق کنید که توپ را از داخل خط به داخل حلق پرتاب کند . کمی به اطراف اتاق حرکت کنید تا مطمئن شوید که او پرتاب هایی را از تمام جهات انجام داده است. ( این کار همچنین حرکات چشم و هماهنگی دست و چشم او را در فواصل مختلف ، تقویت می کند ) اگر پرتاب گر، مهارت اندکی داشته باشد ، می تواند کماکان موفق باشد اگر حلقه انسانی به اندازه کافی باهوش باشد می تواند تا با حرکات سریع به طرف توپ حرکت کند و آن را به یک پرتاب درست تبدیل کند.

تنوع

اگر شما یک پیراهن گشادی پوشیده اید می توانید از آن در جلوی خود به عنوان حلقه بستکتبال استفاده کنید. دیگر حلقه های ممکن عبارتند از سبد ، سطل زباله ، کارتن شیر که نصف آن بریده شده گالن پلاستیکی که نصف آن بریده شده و دسته آن باقیمانده است.

بازی2

پرش های سرخوشانه:

اگر شما می خواهید یک حواس پرتی فوری برای کودک بد خلق تدارک ببینید این بازی را انجام دهید.

پرت کردن حواس بهترین روش برای رفتار با کودکی است که در حالت ناخوشایند قرار دارد یعنی با سوق دادن او به کاری غیر از آنچه در حال انجام آن است به نظر می رسد گفتن کلماتی مانند ( نه ) یا ( نکن ) یا ( خوشرو باش ) خصوصاً زمانی که این کلمات به کرات استفاده شوند جواب معکوس می دهند با این حال زمانی که او پرش می کند بسیار بعید است که احساس سرخوشی نکند.

دستور العمل

به کودک فرصت یک چالش دوستانه بدهید ( هی  تو می تونی بپری هوا و تو هوا دور خودت بچرخی ؟)

پریدن را نشان دهید و به بدن خود یک نیم چرخ بدهید به گونه ای که وقتی به زمین رسیدید صورتتان در جهت عکس باشد ( میتونی یک چهارم دور بزنی ؟) ( زمین که می آیید رویتان به سمت کنار باشد ( یک دور کامل چطور ؟)( قبل از به زمین رسیدن یک دور کامل در هوابزنید )

بازی 3 

فقط تو و من و یک بادکنک( یک یا دو نفره):

اینها فعالیتهای شادی برای بازی کردن است زمانی که شما تنها چیزی که در اختیار دارید یک بادکنک است و زمانی برای باهم بودن.

محتوا

بادکنک

دستورالعمل

روی زمین بنشینید به گونه ای که دست هایتان پشت کمرتان باشد و بتوانید پاهای خود را درازکنید. بادکنک را با پاها به عقب و جلو هل دهید یا به آرامی ضربه بزنید سپس به پشت دراز بکشید به شکلی که سرتان زمین را لمس کند بادکنک را از بالای سرخود به همدیگر پاس بدهید. سپس پاها را بالای سر خود بیاورید و بادکنک را به هم پاس بدهید و تنها با استفاده از پاهای خود آن را بگیرید.

تنوع

  • قدم زدن با بادکنک : زانو بزنید به گونه ای که شما و کودک روبروی هم باشید به اندازه ای به هم نزدیک باشید که بتوانید بادکنک را بین شکم های یکدیگر نگه دارید و به کناره های اتاق به گونه ای حرکت کنید که بادکنک از شما جدا نشود گونه های دیگر از حرکت با همان حالت بادکنک بین خود انجام دهید مانند :
  • حرکت به سوی انتهای دیگر اتاق با این حال که یکی به جلو حرکت می کند و دیگری به عقب
  • حرکت در یک دایره
  • قرار دادن بادکنک در یک موقعیت دیگر مانند سرها
      بازی 4 

پتو سواری( دو یا چند نفره ):

این بازی بخصوص برای کار با کودکانی که دچار شلی عضلات هستند بسیار سودمند است.

این بازی کمک می کند تاسفتی عضلات و مهارتهای تعادلی افزایش یابد.

محتوا

پتو یا یک پارچه محکم

دستور العمل

کودک باید روی پتو یا پارچه محکم بنشیند درحالی که شما آن را در طول کف اتاق میکشید.

عملاً پتو را به اطراف تکان دهید ، و آن را به جهات پیش بینی شده بکشید تا به کودک خود تمرین های تعادلی سخت بدهید او جیغ خواه کشید و این حرکات اضافی را دوست خواهد داشت.

اگر شما با یک گروه بازی میکنید می توانید برای تأمین نیروی اضافی کمک کنید اگر کودکان بیشتری می خواهند روی پتو بنشینند و نسبت آنهایی که می خواهند بکشند کمتر باشند به عنوان یکی از کشانندها شما می توانید بر این عملکرد کنترل اعمال کنید به گونه ای که بازی تند نشود که کودک از روی پتو بیفتد یا ضربه ببیند.

منبع: کودکان طلایی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه باکودک از آخرین رویدادهای مرتبط با دنیای کودکان با خبر خواهید شد.